| Manufacturer Part Number: | 1PMT5946A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5946A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5946A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 140 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5946A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5946A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5946A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5946A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5946A/TR13.
| CURA107-G | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC | CURA107-G.pdf | |
| 1N4731CPE3/TR8 | Zener Diode 4.3V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4731CPE3/TR8.pdf | |
| MMST5551-7-F | TRANS NPN 160V 0.2A SC70-3 | MMST5551-7-F.pdf | |
| CPH3216-TL-E | TRANS NPN 50V 1A CPH3 | CPH3216-TL-E.pdf | |
| CY2318ANZPVXC-11T | IC CLK BUFF 18OUT SDRAM 48SSOP | CY2318ANZPVXC-11T.pdf | |
| ICS556M-04IT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 27MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ICS556M-04IT.pdf | |
| AD9552BCPZ-REEL7 | IC PLL CLOCK GEN LP 32LFCSP | AD9552BCPZ-REEL7.pdf | |
| MAX5590BEUG+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 24-TSSOP | MAX5590BEUG+T.pdf | |
| XC4VFX60-11FFG672C | IC FPGA 352 I/O 672FCBGA | XC4VFX60-11FFG672C.pdf | |
| C8051F714-GQR | 8051 C8051F71x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F714-GQR.pdf | |
| ADA4505-4ARUZ | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | ADA4505-4ARUZ.pdf | |
| ISL28268FUZ-T7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ISL28268FUZ-T7.pdf | |
| 74VHC27MTC | NOR Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | 74VHC27MTC.pdf | |
| MC10H209MELG | NOR/OR Gate Configurable 2 Circuit 9 Input (4, 5) Input 16-SOEIAJ | MC10H209MELG.pdf | |
| CY621472E30LL-45ZSXAT | IC SRAM 4MBIT 45NS 44TSOP | CY621472E30LL-45ZSXAT.pdf |