| Manufacturer Part Number: | 1PMT5947A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5947A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5947A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 160 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 62.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5947A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5947A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5947A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5947A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5947A/TR13.
| S3A-E3/9AT | DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB | S3A-E3/9AT.pdf | |
| BZX84J-C68,115 | Zener Diode 68V 550mW ±5% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-C68,115.pdf | |
| FJX945YTF | TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 | FJX945YTF.pdf | |
| FDZ1416NZ | MOSFET 2N-CH 4-WLCSP | FDZ1416NZ.pdf | |
| VII75-06P1 | IGBT Module NPT Half Bridge 600V 69A 208W Chassis Mount ECO-PAC2 | VII75-06P1.pdf | |
| 8N4SV76BC-0150CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0150CDI.pdf | |
| NBVSBA027LN1TAG | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | NBVSBA027LN1TAG.pdf | |
| CS5506-BSZ | 20 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | CS5506-BSZ.pdf | |
| TLV1543CDW | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLV1543CDW.pdf | |
| ATTINY84A-MUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN (4x4) | ATTINY84A-MUR.pdf | |
| M30620FCMFP#D3 | M16C/60 M16C™ M16C/60 Microcontroller IC 16-Bit 10MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30620FCMFP#D3.pdf | |
| TW9992-NA1-CE | IC DECOD VIDEO NTSC/PAL 32QFN | TW9992-NA1-CE.pdf | |
| MC74VHC244DWR2 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74VHC244DWR2.pdf | |
| M29F080D90N1 | IC FLASH 8MBIT 90NS 40TSOP | M29F080D90N1.pdf | |
| XC17V02VQ44C | IC PROM SER 2MBIT 3.3V 44-VQFP | XC17V02VQ44C.pdf |