| Manufacturer Part Number: | 1PMT5950A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5950A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5950A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 300 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 83.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5950A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5950A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5950A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5950A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5950A/TR13.
| SD1206T020S1R0 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A 1206 | SD1206T020S1R0.pdf | |
| NSBC115TDP6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 | NSBC115TDP6T5G.pdf | |
| MMBT5770 | RF Transistor NPN 15V 10mA 600MHz 225mW Surface Mount SOT-23-3 | MMBT5770.pdf | |
| NSVDTA144WET1G | TRANS PREBIAS PNP 0.2W SC75-3 | NSVDTA144WET1G.pdf | |
| LPC1857FET256,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC18xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 1MB (1M x 8) FLASH 256-LBGA (17x17) | LPC1857FET256,551.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-213E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-213E1.pdf | |
| PIC18LF2685T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 96KB (48K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF2685T-I/SO.pdf | |
| ADM485JRZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ADM485JRZ.pdf | |
| NLU1GT125CMX1TCG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-ULLGA (1x1) | NLU1GT125CMX1TCG.pdf | |
| SN74HC109NSRE4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SO | SN74HC109NSRE4.pdf | |
| 74AHC373D,118 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | 74AHC373D,118.pdf | |
| MT48H32M16LFB4-6 IT:C TR | IC SDRAM 512MBIT 166MHZ VFBGA | MT48H32M16LFB4-6 IT:C TR.pdf | |
| TC1410NEUA713 | IC MOSFET DRIVER .5A HS 8MSOP | TC1410NEUA713.pdf | |
| MP38900DL-LF-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 10A 20-VFQFN Exposed Pad | MP38900DL-LF-Z.pdf |