| Manufacturer Part Number: | 1PMT5950A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5950A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5950A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 300 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 83.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5950A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5950A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5950A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5950A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5950A/TR7.
| MMBTA14-TP | TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23 | MMBTA14-TP.pdf | |
| 2SD1864TV2R | TRANS NPN 50V 3A ATV | 2SD1864TV2R.pdf | |
| TK4A65DA(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 650V 3.5A TO-220SIS | TK4A65DA(STA4,Q,M).pdf | |
| 8N3SV76KC-0004CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0004CDI.pdf | |
| XCV600-4FG680C | IC FPGA 512 I/O 680FBGA | XCV600-4FG680C.pdf | |
| MAX4486AUA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4486AUA+.pdf | |
| MAX417ESA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX417ESA+.pdf | |
| SN74AUP2G04DRYR | Inverter IC 2 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74AUP2G04DRYR.pdf | |
| S29GL128S90TFI023 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 56TSOP | S29GL128S90TFI023.pdf | |
| NCP1423DMR2G | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 1.2A (Switch) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | NCP1423DMR2G.pdf | |
| S-1135D20-A6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA HSNT-6A | S-1135D20-A6T1U.pdf | |
| LNBH23TPPR | - Converter, Analog and Digital Satellite STB Receivers/SatTV Voltage Regulator IC 1 Output PowerSSO-24 | LNBH23TPPR.pdf |