| Manufacturer Part Number: | 1PMT5951A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5951A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5951A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 380 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 91.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5951A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5951A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5951A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5951A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5951A/TR7.
| IPZ60R060C7XKSA1 | MOSFET N-CH 600V 35A TO247-4 | IPZ60R060C7XKSA1.pdf | |
| PL602-23SC | IC CLK BUFFER 200MHZ 8SOIC | PL602-23SC.pdf | |
| MAX520BCAP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | MAX520BCAP+.pdf | |
| LFECP6E-4F484I | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | LFECP6E-4F484I.pdf | |
| MB96393RSAPMC-GS-104ERE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96390 Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB96393RSAPMC-GS-104ERE2.pdf | |
| PIC16CE625T-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16CE625T-04E/SS.pdf | |
| AT43USB380E-AC | IC PROCESSOR USB 2.0 100-TQFP | AT43USB380E-AC.pdf | |
| SP3249ECY-L | 5/3 Transceiver Full RS232 24-TSSOP | SP3249ECY-L.pdf | |
| TC74VHCT540AFTEL | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | TC74VHCT540AFTEL.pdf | |
| 72V3632L10PFG8 | IC FIFO 512X36X2 SYNC 120TQFP | 72V3632L10PFG8.pdf | |
| IS43TR85120AL-125KBL-TR | IC DDR3 4G 1600MT/S 78BGA | IS43TR85120AL-125KBL-TR.pdf | |
| CY7C1021CV33-15ZSXA | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1021CV33-15ZSXA.pdf | |
| X4045PZ-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X4045PZ-4.5A.pdf |