| Manufacturer Part Number: | 1PMT5952A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5952A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5952A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 450 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 98.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5952A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5952A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5952A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5952A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5952A/TR7.
| STPS41L60CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS41L60CG-TR.pdf | |
| CMKSH-3T TR | Diode Array 3 Independent Schottky 30V 100mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | CMKSH-3T TR.pdf | |
| BYT53D-TAP | DIODE AVALANCHE 200V 1.9A SOD57 | BYT53D-TAP.pdf | |
| SL38160ZCT | IC CLOCK SSCG 4PLL 5CH 16TSSOP | SL38160ZCT.pdf | |
| TMS320DM6467CCUT4 | IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA | TMS320DM6467CCUT4.pdf | |
| AT87C51RB2-3CSUL | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 16KB (16K x 8) OTP 40-PDIL | AT87C51RB2-3CSUL.pdf | |
| ST3232CN | 2/2 Transceiver Full RS232 16-DIP | ST3232CN.pdf | |
| AS393MTR-G1 | Comparator General Purpose Open Collector 8-SOIC | AS393MTR-G1.pdf | |
| SN74LVC1G34YZTR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-DSBGA | SN74LVC1G34YZTR.pdf | |
| CY7C1514KV18-333BZC | IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA | CY7C1514KV18-333BZC.pdf | |
| JANTXV1N5311-1 | Current Regulator Regulator 3.6mA DO-7 | JANTXV1N5311-1.pdf | |
| LTC1392IS8#TRPBF | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 85°C Internal Sensor Parallel, Serial Output 8-SOIC | LTC1392IS8#TRPBF.pdf | |
| AP3586BMPTR-G1 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-PSOP | AP3586BMPTR-G1.pdf | |
| REG71050DDCTG4 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 60mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | REG71050DDCTG4.pdf | |
| TLS205B0LDV50XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA PG-TSON-10 | TLS205B0LDV50XUMA1.pdf |