| Manufacturer Part Number: | 1PMT5953A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 150V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5953A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5953A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 150V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 600 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 114V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5953A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5953A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5953A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5953A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5953A/TR13.
| 1N4930 | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4930.pdf | |
| 849N202CKI-000LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-000LF.pdf | |
| X9428YS16ZT1 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 16-SOIC | X9428YS16ZT1.pdf | |
| MAX5805AAUB+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5805AAUB+T.pdf | |
| ATXMEGA64D4-AN | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA64D4-AN.pdf | |
| ATTINY11-6PU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 6MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-PDIP | ATTINY11-6PU.pdf | |
| PCI7515ZHK | PCI CardBus Controller IEEE 1394a-2000, OHCI PCI Interface 257-BGA MICROSTAR (16x16) | PCI7515ZHK.pdf | |
| HCF4512M013TR | Data Selector/Multiplexer 1 x 8:1 16-SO | HCF4512M013TR.pdf | |
| FAN7093 | IC DIODE HALF BRIDGE PN D2PAK-7 | FAN7093.pdf | |
| IR21571PBF | IC CONTROLLER BALLAST 16DIP | IR21571PBF.pdf | |
| LT1766EGN-5#TRPBF | Buck, SEPIC Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.5A 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | LT1766EGN-5#TRPBF.pdf | |
| BU2FSA4WGWL-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.55V 200mA 4-UCSP50L1 (0.80x0.80) | BU2FSA4WGWL-E2.pdf | |
| LNBH25PQR | - Converter, Analog and Digital Satellite STB Receivers/SatTV Voltage Regulator IC 1 Output 24-QFN (4x4) | LNBH25PQR.pdf |