| Manufacturer Part Number: | 1PMT5954A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5954A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5954A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 121.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5954A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5954A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5954A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5954A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5954A/TR13.
| BZX84C15TS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 15V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C15TS-7-F.pdf | |
| BZD17C22P-E3-18 | Zener Diode 22V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD17C22P-E3-18.pdf | |
| SMBJ5348B/TR13 | Zener Diode 11V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5348B/TR13.pdf | |
| KSB564ACYBU | TRANS PNP 25V 1A TO-92 | KSB564ACYBU.pdf | |
| IRFPC50A | MOSFET N-CH 600V 11A TO-247AC | IRFPC50A.pdf | |
| 8N4SV75BC-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0069CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0029CDI.pdf | |
| CS53L30-CNZ | ADC, Audio 24 bit 16k I²S 32-QFN (5x5) | CS53L30-CNZ.pdf | |
| PIC16C554T-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C554T-20/SO.pdf | |
| N74F545N,602 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | N74F545N,602.pdf | |
| SN74LVC1G79YZPR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA | SN74LVC1G79YZPR.pdf | |
| AS7C31026B-20JCN | IC SRAM 64K X 16 3.3V 44-SOJ | AS7C31026B-20JCN.pdf | |
| AS6C4008A-55BIN | IC SRAM 512K X 8 3.0V 36-TFBGA | AS6C4008A-55BIN.pdf | |
| EL7202CS | IC DVR HS DUAL MOSFET 8-SOIC | EL7202CS.pdf | |
| LTC3203EDD#TRPBF | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.91V 1 Output 500mA 10-WFDFN Exposed Pad | LTC3203EDD#TRPBF.pdf |