| Manufacturer Part Number: | 1PMT5954A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5954A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5954A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 121.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5954A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5954A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5954A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5954A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5954A/TR7.
| RG 10 | DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL | RG 10.pdf | |
| HSMS-282F-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Common Cathode 15V 1A SOT-323 | HSMS-282F-BLKG.pdf | |
| MMSZ5255C-HE3-08 | Zener Diode 28V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5255C-HE3-08.pdf | |
| 1PMT4131E3/TR7 | Zener Diode 75V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4131E3/TR7.pdf | |
| JAN1N3021C-1 | Zener Diode 11V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JAN1N3021C-1.pdf | |
| R5F5111JADFL#3A | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F5111JADFL#3A.pdf | |
| MB96F348RSBPQC-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 544KB (544K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB96F348RSBPQC-GS-N2E2.pdf | |
| MAX9004ESD+T | Amplifier, Comparator, Reference IC Smart Card 14-SOIC | MAX9004ESD+T.pdf | |
| CD4025BNSR | NOR Gate IC 3 Channel 14-SO | CD4025BNSR.pdf | |
| MAX3001EAUP+T | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 4Mbps 20-TSSOP | MAX3001EAUP+T.pdf | |
| LT3751IUFD#PBF | Photoflash Capacitor Charger PMIC 20-QFN (5x4) | LT3751IUFD#PBF.pdf | |
| LTC2914CGN-2#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-SSOP | LTC2914CGN-2#PBF.pdf | |
| LM385Z-1.2 | Shunt Voltage Reference IC -2.4%, +2.01% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM385Z-1.2.pdf | |
| TPS62056DGSR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62056DGSR.pdf | |
| S-1333D14-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 300mA HSNT-4-B | S-1333D14-A4T2U3.pdf |