| Manufacturer Part Number: | 1PMT5955A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5955A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5955A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 800 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 136.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5955A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5955A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5955A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5955A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5955A/TR13.
| A3PE600-PQG208 | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE600-PQG208.pdf | |
| XC5VLX50T-1FFG1136CES | IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA | XC5VLX50T-1FFG1136CES.pdf | |
| 89HPES12T3G2ZABCG | Switch Interfacing Interface 324-CABGA (19x19) | 89HPES12T3G2ZABCG.pdf | |
| SN74LV573ATDBRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74LV573ATDBRG4.pdf | |
| FM25V20A-GTR | IC FRAM 2MBIT SER 40MHZ 8SOIC | FM25V20A-GTR.pdf | |
| IS49NLC96400-33B | IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA | IS49NLC96400-33B.pdf | |
| ZL1505ALNNT1 | IC MOSFET DRIVER SGL 10DFN | ZL1505ALNNT1.pdf | |
| CAT4104V-GT3 | LED Driver IC 4 Output Linear PWM Dimming 175mA 8-SOIC | CAT4104V-GT3.pdf | |
| LV8063FA-BH | Motor Driver Bi-CMOS PWM 10-Micro | LV8063FA-BH.pdf | |
| XC6121A326MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A326MR-G.pdf | |
| MAX6364HUT23-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6364HUT23-T.pdf | |
| S-8357B52MC-NJLT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8357B52MC-NJLT2U.pdf | |
| LTC3883EUH#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3883EUH#TRPBF.pdf | |
| LT3063IDCB#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 19 V 200mA 8-DFN (2x3) | LT3063IDCB#TRMPBF.pdf | |
| MIC2954-02BS | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA SOT-223 | MIC2954-02BS.pdf |