| Manufacturer Part Number: | 1PMT5956A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5956A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5956A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5956A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5956A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5956A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5956A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5956A/TR7.
| AT-30533-TR1G | RF Transistor NPN 5.5V 8mA 100mW Surface Mount SOT-23 | AT-30533-TR1G.pdf | |
| APTC80DSK15T3G | MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 | APTC80DSK15T3G.pdf | |
| ISL23325WFVZ-TK | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | ISL23325WFVZ-TK.pdf | |
| MAX5441ACUA | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5441ACUA.pdf | |
| XC6SLX45T-N3FG484C | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | XC6SLX45T-N3FG484C.pdf | |
| PIC18F26J11T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F26J11T-I/SO.pdf | |
| R5F21255SNFP#X6 | R8C R8C/2x/25 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21255SNFP#X6.pdf | |
| PIC16C72AT-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C72AT-20E/SS.pdf | |
| MCP2140A-I/SO | IRDA® Controller UART Interface 18-SOIC | MCP2140A-I/SO.pdf | |
| Z16C3510VSG | Interface 68-PLCC | Z16C3510VSG.pdf | |
| MCP6V82-E/MS | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6V82-E/MS.pdf | |
| TLC27L2IPWR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | TLC27L2IPWR.pdf | |
| GN1052CW-CHIP | Transimpedance Amplifier IC Ethernet Die | GN1052CW-CHIP.pdf | |
| MAX901ACPE+ | Comparator General Purpose TTL 16-PDIP | MAX901ACPE+.pdf | |
| MC100EL07DT | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-TSSOP | MC100EL07DT.pdf |