| Manufacturer Part Number: | 1SR154-400TE25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1SR154-400TE25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1SR154-400TE25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Recommended For New Designs | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1SR154-400TE25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1SR154-400TE25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of 1SR154-400TE25A is new and unused, you can buy 1SR154-400TE25A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1SR154-400TE25A.
| TLZ36A-GS18 | Zener Diode 36V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ36A-GS18.pdf | |
| TN2640N3-G | MOSFET N-CH 400V 0.22A TO92-3 | TN2640N3-G.pdf | |
| ADS7816PB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | ADS7816PB.pdf | |
| 66AK2H12BAAWA24 | IC DSP ARM SOC 1517FCBGA | 66AK2H12BAAWA24.pdf | |
| LM3S310-EQN25-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LM3S310-EQN25-C2T.pdf | |
| DG509ADJ+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 450 Ohm 16-PDIP | DG509ADJ+.pdf | |
| SN74ABT16827DL | Buffer, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ABT16827DL.pdf | |
| 74ALVCH32374BF | IC D-TYPE POS TRG DUAL 96LFBGA | 74ALVCH32374BF.pdf | |
| W29GL256SH9T TR | PF 256M-BIT 4KB UNIFORM SECTOR | W29GL256SH9T TR.pdf | |
| FPF2001 | IC SW LOAD FULL FUNC 50MA SC70-5 | FPF2001.pdf | |
| S-80160CNPF-JLLTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80160CNPF-JLLTFU.pdf | |
| AP2007SL-13 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOP | AP2007SL-13.pdf | |
| IFX2931GV50XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA PG-DSO-8 | IFX2931GV50XUMA1.pdf | |
| S-817B16AMC-CWFT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 20mA SOT-23-5 | S-817B16AMC-CWFT2U.pdf |