| Manufacturer Part Number: | 2N2432A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 0.1A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N2432A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N2432A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 1mA, 5V | |
| Power - Max | 300mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N2432A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N2432A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N2432A is new and unused, you can buy 2N2432A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N2432A.
| VS-25CTQ035STRR-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-25CTQ035STRR-M3.pdf | |
| SH8K4TB1 | MOSFET 2N-CH 30V 9A SOP8 | SH8K4TB1.pdf | |
| PSMN6R0-25YLB,115 | MOSFET N-CH 25V LFPAK | PSMN6R0-25YLB,115.pdf | |
| 8N3SV75FC-0027CDI8 | VCXO IC 400MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0027CDI8.pdf | |
| LTC2163CUK#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2163CUK#PBF.pdf | |
| MX7574KCWN+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 18-SOIC | MX7574KCWN+.pdf | |
| ISPLSI 2064VE-135LTN44 | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | ISPLSI 2064VE-135LTN44.pdf | |
| EP4SGX360NF45I4 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX360NF45I4.pdf | |
| SN65HVD24DR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD24DR.pdf | |
| MT8880CSR1 | Telecom IC DTMF Transceiver 20-SOIC | MT8880CSR1.pdf | |
| CS1331.B0-998010 | Telecom IC 1020-UPBGA | CS1331.B0-998010.pdf | |
| SN74AS825ADW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | SN74AS825ADW.pdf | |
| BTN7970SAKSA1 | Motor Driver Power MOSFET Parallel PG-TO220-7 | BTN7970SAKSA1.pdf | |
| MAX5941AESE+ | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 16-SOIC | MAX5941AESE+.pdf | |
| TL432AIDBVR | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA SC-74A, SOT-753 | TL432AIDBVR.pdf |