| Manufacturer Part Number: | 2N2906A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N2906A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N2906A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N2906A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N2906A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N2906A is new and unused, you can buy 2N2906A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N2906A.
| 1N4448HWS-13-F | DIODE GEN PURP 80V 250MA SOD323 | 1N4448HWS-13-F.pdf | |
| DS1013S-25+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 25ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1013S-25+T&R.pdf | |
| DSPIC33FJ06GS202-E/SP | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (6K x 8) FLASH 28-SPDIP | DSPIC33FJ06GS202-E/SP.pdf | |
| TMX320F2801GGMA | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-BGA MICROSTAR (10.1x10.1) | TMX320F2801GGMA.pdf | |
| Z84C9008ASC00TR | I/O Controller Interface 100-LQFP | Z84C9008ASC00TR.pdf | |
| MAX4024ESD+T | IC AMP VIDEO MUX 2:1 14-SOIC | MAX4024ESD+T.pdf | |
| ZXLD1321DCATC | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 1A (Switch) 14-DFN-EP (4x3) | ZXLD1321DCATC.pdf | |
| AP7340D-11FS4-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 150mA X2-DFN1010-4 | AP7340D-11FS4-7.pdf | |
| REG103GA-3/2K5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 500mA SOT-223-6 | REG103GA-3/2K5.pdf |