| Manufacturer Part Number: | 2N3866A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 30V 400mA 400MHz 1W Through Hole TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N3866A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N3866A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN RF Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Frequency - Transition | 400MHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 1W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 50mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N3866A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N3866A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N3866A is new and unused, you can buy 2N3866A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N3866A.
| UGF8JT-E3/45 | Diode Standard 600V 8A Through Hole ITO-220AC | UGF8JT-E3/45.pdf | |
| BZX84C5V1-E3-08 | Zener Diode 5.1V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C5V1-E3-08.pdf | |
| FDMS7670 | MOSFET N-CH 30V 21A POWER56 | FDMS7670.pdf | |
| ADAU7002ACBZ-R7 | IC STEREO PDM TDM CONV 8WLCSP | ADAU7002ACBZ-R7.pdf | |
| 8N3SV76FC-0003CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0003CDI8.pdf | |
| 8N3QV01KG-1014CDI | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1014CDI.pdf | |
| AD7356YRUZ-RL | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-TSSOP | AD7356YRUZ-RL.pdf | |
| ADSP-2186MKCA-300 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 144MBGA | ADSP-2186MKCA-300.pdf | |
| MB90587CAPF-G-145-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90587CAPF-G-145-BND.pdf | |
| C161PIL25MCABXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz ROMless 100-MQFP (14x20) | C161PIL25MCABXUMA1.pdf | |
| NJU7095D | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DIP | NJU7095D.pdf | |
| EL8401IUZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QSOP | EL8401IUZ-T13.pdf | |
| TSM102IDT | Amplifier, Comparator, Reference IC Power Management 16-SO | TSM102IDT.pdf | |
| MAX17491GTA+ | IC MOSFET DVR NOTEBOOK | MAX17491GTA+.pdf | |
| LTC2907CTS8#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel TSOT-23-8 | LTC2907CTS8#TRPBF.pdf |