| Manufacturer Part Number: | 2N683A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 100V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N683A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N683A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TO-48 Pkg EOL 19/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Voltage - Off State | 100V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Current - Off State (Max) | 13mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A @ 60Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-48 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N683A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N683A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N683A is new and unused, you can buy 2N683A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N683A.
| SMBJ5337C/TR13 | Zener Diode 4.7V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5337C/TR13.pdf | |
| FJNS3215RTA | TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S | FJNS3215RTA.pdf | |
| IXTA300N04T2-7 | MOSFET N-CH 40V 300A TO-263 | IXTA300N04T2-7.pdf | |
| IRG5K100HF12A | IGBT Module Half Bridge 1200V 200A 620W Chassis Mount POWIR® 34 | IRG5K100HF12A.pdf | |
| EPM7128ELI84-20 | IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC | EPM7128ELI84-20.pdf | |
| Z8F0213SB005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0213SB005EC.pdf | |
| Z8F082ASJ020EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F082ASJ020EG2156.pdf | |
| MB90F349ASPFV-GE1-B018 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F349ASPFV-GE1-B018.pdf | |
| ADM3307EARU-REEL7 | 5/3 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | ADM3307EARU-REEL7.pdf | |
| LTC2862HS8-1#TRPBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SO | LTC2862HS8-1#TRPBF.pdf | |
| CD74ACT86M96 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | CD74ACT86M96.pdf | |
| TLE52052AKSA1 | Motor Driver DMOS Parallel P-TO220-7 | TLE52052AKSA1.pdf | |
| XC6122C534ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C534ER-G.pdf |