| Manufacturer Part Number: | 2N692A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 800V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-48 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N692A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N692A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TO-48 Pkg EOL 19/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Current - Off State (Max) | 4mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A @ 60Hz | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-48 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N692A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N692A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 2N692A is new and unused, you can buy 2N692A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N692A.
| BAS21UE6433HTMA1 | Diode Array 3 Independent Standard 200V 250mA (DC) Surface Mount SC-74, SOT-457 | BAS21UE6433HTMA1.pdf | |
| DA2J10800L | DIODE GEN PURP 300V 200MA SMINI2 | DA2J10800L.pdf | |
| 1N4693E3 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% | 1N4693E3.pdf | |
| JANTX1N758C-1 | Zener Diode 10V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N758C-1.pdf | |
| SY87721LHG | IC CLOCK/DATA RECOVERY 64-TQFP | SY87721LHG.pdf | |
| 601G-01LF | IC CLK MULTIPLIER 16-TSSOP | 601G-01LF.pdf | |
| TLV2543CDB | 12 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SSOP | TLV2543CDB.pdf | |
| AD7475ARM | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7475ARM.pdf | |
| ADC1213S080HN-C1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-HVQFN (7x7) | ADC1213S080HN-C1.pdf | |
| EPF10K200SFC484-2 | IC FPGA 369 I/O 484FBGA | EPF10K200SFC484-2.pdf | |
| AT32UC3A364S-ALUT | AVR AVR®32 UC3 A3 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 64KB (64K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | AT32UC3A364S-ALUT.pdf | |
| NLVHC4066ADTR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 70 Ohm 14-TSSOP | NLVHC4066ADTR2G.pdf | |
| SN65LVDM051DG4 | 2/2 Transceiver Full LVDS 16-SOIC | SN65LVDM051DG4.pdf | |
| 89H32NT8AG2ZCHLI8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT8AG2ZCHLI8.pdf | |
| ISD1750EYR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 33 ~ 100 Sec Pushbutton, SPI 28-TSOP | ISD1750EYR.pdf |