| Manufacturer Part Number: | 2N7002K,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 340MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N7002K,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N7002K,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2014 MCU Dip Supply Situation 12/May/2015 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 340mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.9 Ohm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 40pF @ 10V | |
| Power - Max | 830mW | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N7002K,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N7002K,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 2N7002K,215 is new and unused, you can buy 2N7002K,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N7002K,215.
| SS2P3LHM3/84A | DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA | SS2P3LHM3/84A.pdf | |
| 1N5334B | Zener Diode 3.6V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5334B.pdf | |
| TN0106N3-G-P003 | MOSFET N-CH 60V 350MA TO92-3 | TN0106N3-G-P003.pdf | |
| EKI10300 | MOSFET N-CH 100V 34A TO-220 | EKI10300.pdf | |
| DS1086LU-440+ | IC ECONOSCILLATOR 3.3V 8USOP | DS1086LU-440+.pdf | |
| M4A5-64/32-55VNC48 | IC CPLD 64MC 5.5NS 48TQFP | M4A5-64/32-55VNC48.pdf | |
| R5F10Y44ASP#50 | RL78 RL78/G10 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-SSOP | R5F10Y44ASP#50.pdf | |
| SN74AS867NT | IC SYNC UP/DOWN COUNTER 24-DIP | SN74AS867NT.pdf | |
| 74CBTLV3126DGVRE4 | Bus Switch 1 x 1:1 14-TVSOP | 74CBTLV3126DGVRE4.pdf | |
| LTC4360CSC8-2#TRMPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC SC-70-8 | LTC4360CSC8-2#TRMPBF.pdf | |
| MC34063ADX | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.24V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC34063ADX.pdf | |
| S-1701S1515-M5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-23-5 | S-1701S1515-M5T1G.pdf |