| Manufacturer Part Number: | AR3PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PDHM3/87A is new and unused, you can buy AR3PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PDHM3/87A.
| B350A-E3/61T | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AC | B350A-E3/61T.pdf | |
| CZRL5259B-G | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | CZRL5259B-G.pdf | |
| VS-VSKT105/16 | SCR Module 1600V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT105/16.pdf | |
| AO7800 | MOSFET 2N-CH 20V SC70-6 | AO7800.pdf | |
| IRFZ44Z | MOSFET N-CH 55V 51A TO-220AB | IRFZ44Z.pdf | |
| 84320AY-01LNT | IC SYNTHESIZER 780MHZ 32-LQFP | 84320AY-01LNT.pdf | |
| 8N4QV01FG-1145CDI | VCXO IC 100MHz, 200MHz, 333MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1145CDI.pdf | |
| M4A3-384/192-65SAC | IC CPLD 384MC 6.5NS 256SBGA | M4A3-384/192-65SAC.pdf | |
| AT91SAM7L64-CU | ARM7® SAM7L Microcontroller IC 16/32-Bit 36MHz 64KB (64K x 8) FLASH 144-BGA (13x13) | AT91SAM7L64-CU.pdf | |
| TMS320F28027DAT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F28027DAT.pdf | |
| UJA1076ATW/3V3/WDJ | Automotive Interface 32-HTSSOP | UJA1076ATW/3V3/WDJ.pdf | |
| ISL28430FVZ-T7 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | ISL28430FVZ-T7.pdf | |
| CY7C1418JV18-300BZC | IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1418JV18-300BZC.pdf | |
| MC33030P | Motor Driver Bipolar Analog 16-DIP | MC33030P.pdf | |
| MC25XS6300EKR2 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOIC | MC25XS6300EKR2.pdf |