| Manufacturer Part Number: | AR3PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PG-M3/86A is new and unused, you can buy AR3PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PG-M3/86A.
| SE10FDHM3/H | DIODE GEN PURP 200V 1A DO219AB | SE10FDHM3/H.pdf | |
| VS-40HFR100M | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFR100M.pdf | |
| MS2207 | RF Transistor NPN 65V 24A 1.09GHz 880W Chassis Mount M216 | MS2207.pdf | |
| AD7888ARZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-SOIC | AD7888ARZ.pdf | |
| EP20K600EFC672-1XN | IC FPGA 508 I/O 672FBGA | EP20K600EFC672-1XN.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-363E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-363E1.pdf | |
| M30280F8HP#U5 | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | M30280F8HP#U5.pdf | |
| PI90LV032ALEX | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | PI90LV032ALEX.pdf | |
| TFA9879HN/N1,118 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 24-HVQFN (4x4) | TFA9879HN/N1,118.pdf | |
| SN74ALVC7814-25DL | IC 64X18 ASYNC FIFO MEM 56-SSOP | SN74ALVC7814-25DL.pdf | |
| CY7C1041BNL-15ZXCT | IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1041BNL-15ZXCT.pdf | |
| BQ2060SS-E207-EP | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 28-SSOP/QSOP | BQ2060SS-E207-EP.pdf | |
| LM3502SQ-35 | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 750mA (Switch) 16-WQFN (4x4) | LM3502SQ-35.pdf | |
| LTC1629EG-6#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC1629EG-6#TRPBF.pdf | |
| TPS61085DGKT | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.8V 1 Output 2A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS61085DGKT.pdf |