| Manufacturer Part Number: | AR3PG-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PG-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PG-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PG-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PG-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PG-M3/87A is new and unused, you can buy AR3PG-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PG-M3/87A.
| VS-30CTH03-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-30CTH03-N3.pdf | |
| BAS16LT1 | Diode Standard 75V 200mA (DC) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BAS16LT1.pdf | |
| S1PK-E3/84A | Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | S1PK-E3/84A.pdf | |
| BZB84-B36,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 36V 300mW ±2% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-B36,215.pdf | |
| JAN1N4107DUR-1 | Zener Diode 13V ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4107DUR-1.pdf | |
| GKI03061 | MOSFET N-CH 30V 26A 8DFN | GKI03061.pdf | |
| IPP50R399CPHKSA1 | MOSFET N-CH 560V 9A TO-220 | IPP50R399CPHKSA1.pdf | |
| IRG7PH46U-EP | IGBT Trench 1200V 130A 469W Through Hole TO-247AD | IRG7PH46U-EP.pdf | |
| TMX320DM6446DZWTA | IC DIGITAL MEDIA SOC 361-BGA | TMX320DM6446DZWTA.pdf | |
| STM32F051C8U6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7) | STM32F051C8U6.pdf | |
| DSPIC33EP128GM604-H/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 128KB (43K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP128GM604-H/ML.pdf | |
| TSB41AB1GQE | 2/2 Transceiver Half IEEE 1394 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | TSB41AB1GQE.pdf | |
| TDA7801PDTR | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class D PowerSO-36 | TDA7801PDTR.pdf | |
| AD8001ANZ | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD8001ANZ.pdf | |
| 71V67703S80BGG8 | IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA | 71V67703S80BGG8.pdf |