| Manufacturer Part Number: | AR3PMHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PMHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PMHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PMHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PMHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PMHM3/86A is new and unused, you can buy AR3PMHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PMHM3/86A.
| DB151G | DIODE BRIDGE 50V 1.5A DB | DB151G.pdf | |
| VS-VSKU26/06 | SCR Module 600V 60A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU26/06.pdf | |
| PTFB191501FV1XWSA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.2A 1.99GHz 18dB 150W H-37248-2 | PTFB191501FV1XWSA1.pdf | |
| 2SK4198FS | MOSFET N-CH 600V 4A TO-220F-3 | 2SK4198FS.pdf | |
| APT40GP60SG | IGBT PT 600V 100A 543W Surface Mount D3 [S] | APT40GP60SG.pdf | |
| 8N3SV75KC-0005CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0005CDI8.pdf | |
| 8N4SV75LC-0129CDI8 | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0129CDI8.pdf | |
| DS1867-100+ | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 14-PDIP | DS1867-100+.pdf | |
| SP490CN-L | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP490CN-L.pdf | |
| IS61WV1288EEBLL-10TLI | IC SRAM 1MB 10NS 32TSOP | IS61WV1288EEBLL-10TLI.pdf | |
| W947D6HBHX5I TR | 128M MDDR X16 200MHZ IND | W947D6HBHX5I TR.pdf | |
| LT3782EFE#PBF | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 28-TSSOP-EP | LT3782EFE#PBF.pdf | |
| LT3060HTS8-2.5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA TSOT-23-8 | LT3060HTS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| MIC29510-3.3WT | - Converter, Intel Pentium® Plus Voltage Regulator IC 1 Output TO-220-3 | MIC29510-3.3WT.pdf |