| Manufacturer Part Number: | AR4PG-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PG-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PG-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PG-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PG-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PG-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PG-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PG-M3/87A.
| QRD3310002 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 3300V (3.3kV) 90A Chassis Mount Module | QRD3310002.pdf | |
| GF1MHE3/67A | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA | GF1MHE3/67A.pdf | |
| BC51PA,115 | TRANS PNP 45V 1A SOT1061 | BC51PA,115.pdf | |
| DN0150ALP4-7B | TRANS NPN 50V 0.1A DFN1006H4-3 | DN0150ALP4-7B.pdf | |
| FDMC7570S | MOSFET N-CH 25V 40A POWER33 | FDMC7570S.pdf | |
| IRFR014TRLPBF | MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK | IRFR014TRLPBF.pdf | |
| 8N4DV85AC-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0029CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-1014CDI8 | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1014CDI8.pdf | |
| ADS8883IDRCT | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-VSON (3x3) | ADS8883IDRCT.pdf | |
| MSC8254SAG1000B | IC DSP 4X 1GHZ SC3850 783FCBGA | MSC8254SAG1000B.pdf | |
| DSPIC33EP32MC204-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EP32MC204-E/ML.pdf | |
| MAX3430CPA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | MAX3430CPA+.pdf | |
| S99GL512P0030 | IC MEMORY 512MB PAGE 56TSOP | S99GL512P0030.pdf | |
| S-1165B50MC-N7JTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 200mA SOT-23-5 | S-1165B50MC-N7JTFG.pdf | |
| AN8045 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 50mA 3-SSIP | AN8045.pdf |