| Manufacturer Part Number: | AR4PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PGHM3/87A is new and unused, you can buy AR4PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PGHM3/87A.
| BYG20J/54 | Diode Avalanche 600V 1.5A Surface Mount DO-214AC (SMA) | BYG20J/54.pdf | |
| Q6X8E4 | TRIAC 600V 0.8A TO92 | Q6X8E4.pdf | |
| MMIX1X200N60B3 | IGBT PT 600V 223A 625W Surface Mount SMPD | MMIX1X200N60B3.pdf | |
| AD5242BR10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-SOIC | AD5242BR10.pdf | |
| XC4013XL-2HT176C | IC FPGA 145 I/O 176HTQFP | XC4013XL-2HT176C.pdf | |
| TMS320F28034PAGT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | TMS320F28034PAGT.pdf | |
| ATXMEGA128A4U-AN | AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA128A4U-AN.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-637E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-637E1.pdf | |
| LMH6733MQ/NOPB | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SSOP | LMH6733MQ/NOPB.pdf | |
| LT1211IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1211IS8#TRPBF.pdf | |
| HIP6602BCBZ | IC DRIVER MOSFET QUAD 14-SOIC | HIP6602BCBZ.pdf | |
| CAT8900B330TBGT3 | Series Voltage Reference IC ±0.03% 10mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | CAT8900B330TBGT3.pdf |