| Manufacturer Part Number: | AR4PJHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PJHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PJHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PJHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PJHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PJHM3/87A is new and unused, you can buy AR4PJHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PJHM3/87A.
| BAT54C-G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT54C-G.pdf | |
| MR751RL | Diode Standard 100V 6A Through Hole Microde Button | MR751RL.pdf | |
| F1842HD1200 | SCR Module 1200V 40A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1842HD1200.pdf | |
| MAT01GHZ | TRANS 2NPN 45V 0.025A TO78-6 | MAT01GHZ.pdf | |
| 8N3Q001EG-0150CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0150CDI8.pdf | |
| LFE2M50SE-5FN672I | IC FPGA 372 I/O 672FBGA | LFE2M50SE-5FN672I.pdf | |
| LM3S6950-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6950-IQC50-A2.pdf | |
| LM3S6816-IQC50-A2T | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 100-LQFP | LM3S6816-IQC50-A2T.pdf | |
| PIC16C554-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C554-04E/SS.pdf | |
| P1025PSE5BFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 2 Core, 32-Bit 667MHz 561-TEPBGA1 (23x23) | P1025PSE5BFB.pdf | |
| ADV7280WBCPZ-RL | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ-RL.pdf | |
| IS61LF102418B-7.5TQ | IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP | IS61LF102418B-7.5TQ.pdf | |
| BQ24115RHLR | IC BATT CHARGER MULTI-CHEM 20QFN | BQ24115RHLR.pdf | |
| LTC3721EGN-1#PBF | Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | LTC3721EGN-1#PBF.pdf | |
| LT1175IN8-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 500mA 8-PDIP | LT1175IN8-5#PBF.pdf |