| Manufacturer Part Number: | AR4PKHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PKHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PKHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 55pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PKHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PKHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PKHM3/86A is new and unused, you can buy AR4PKHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PKHM3/86A.
| CMPZ5234B TR | Zener Diode 6.2V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5234B TR.pdf | |
| SI5330F-A00215-GM | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 200MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330F-A00215-GM.pdf | |
| 8N3SV76BC-0122CDI | VCXO IC 320MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0122CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-102LCDI8 | VCXO IC 106.25MHz, 212.5MHz, 75MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-102LCDI8.pdf | |
| AD7453BRTZ-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-8 | AD7453BRTZ-REEL7.pdf | |
| AD5123BCPZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 128 Taps I²C Interface 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD5123BCPZ100-RL7.pdf | |
| MAX4493AUK+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | MAX4493AUK+T.pdf | |
| TS391ILT | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, Open-Collector, TTL SOT-23-5 | TS391ILT.pdf | |
| LM2903M/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM2903M/NOPB.pdf | |
| SN74AS181ADWRG4 | IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24SOIC | SN74AS181ADWRG4.pdf | |
| MCP8024T-H/PT | Motor Driver Power MOSFET PWM 48-TQFP (7x7) | MCP8024T-H/PT.pdf | |
| MAX820MCSE+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX820MCSE+T.pdf | |
| MAX6865UK41D1L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK41D1L+T.pdf | |
| LM285MX/NOPB | Shunt Voltage Reference IC 5.3V ±2% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM285MX/NOPB.pdf | |
| AP2129K-1.0TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 300mA SOT-23-5 | AP2129K-1.0TRG1.pdf |