| Manufacturer Part Number: | AR4PM-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PM-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PM-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 55pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PM-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PM-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PM-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PM-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PM-M3/87A.
| BC558BRL | TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 | BC558BRL.pdf | |
| FDN340P | MOSFET P-CH 20V 2A SSOT3 | FDN340P.pdf | |
| DS1100LZ-40 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 40ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100LZ-40.pdf | |
| DS1077U-100+ | Oscillator, Fixed Frequency (Dual) IC 12.2kHz ~ 100MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1077U-100+.pdf | |
| DS2890P-000+ | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps 1-Wire® Interface 6-TSOC | DS2890P-000+.pdf | |
| 5SGXMA3H1F35I2N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA3H1F35I2N.pdf | |
| ATXMEGA128B3-AU | AVR AVR® XMEGA® B3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA128B3-AU.pdf | |
| NCV7356D1G | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | NCV7356D1G.pdf | |
| P82B96TD,112 | Buffer, ReDriver 2 Channel 400kHz 8-SO | P82B96TD,112.pdf | |
| TLV2620IDBVTG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | TLV2620IDBVTG4.pdf | |
| MT28F800B5WP-8 T | IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP | MT28F800B5WP-8 T.pdf | |
| S-818A33AUC-BGNT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA SOT-89-5 | S-818A33AUC-BGNT2U.pdf |