| Manufacturer Part Number: | AS1364-BTDT-15-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | ams |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A 8-TDFN (3x3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS1364-BTDT-15-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS1364-BTDT-15-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | ams | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 1A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (3x3) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS1364-BTDT-15-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS1364-BTDT-15-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ams all series components. The condition of AS1364-BTDT-15-1K is new and unused, you can buy AS1364-BTDT-15-1K ams with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS1364-BTDT-15-1K.
| SZBZX84C24ET1G | Zener Diode 24V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C24ET1G.pdf | |
| BZX85C39_T50R | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C39_T50R.pdf | |
| VS-GB200TS60NPBF | IGBT Module NPT Half Bridge 600V 209A 781W Chassis Mount INT-A-PAK | VS-GB200TS60NPBF.pdf | |
| 8N4QV01EG-0120CDI8 | VCXO IC 166.6667MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0120CDI8.pdf | |
| AD7738BRUZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | AD7738BRUZ.pdf | |
| EP4SGX360FF35I4N | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX360FF35I4N.pdf | |
| XC6SLX150T-N3FGG900C | IC FPGA 540 I/O 900FBGA | XC6SLX150T-N3FGG900C.pdf | |
| LFE2-50SE-7F672C | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | LFE2-50SE-7F672C.pdf | |
| PIC16F1619T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F1619T-I/SO.pdf | |
| MAX313EUE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-TSSOP | MAX313EUE+T.pdf | |
| SN75LVDS82DGGR | 0/5 Receiver LVDS 56-TSSOP | SN75LVDS82DGGR.pdf | |
| ONET8501PRGTT | Limiting Amplifier 1 Circuit 16-QFN (3x3) | ONET8501PRGTT.pdf | |
| MAX4375HEUB+T | Amplifier, Comparator, Reference IC Current Sensing, Power Management 10-uMAX | MAX4375HEUB+T.pdf | |
| 72825LB15BG8 | IC FIFO SYNC DL 1024X18 121BGA | 72825LB15BG8.pdf | |
| CD4508BNSR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Standard 24-SO | CD4508BNSR.pdf |