| Manufacturer Part Number: | AS1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.5A (DC) Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10.4pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS1PDHM3/84A is new and unused, you can buy AS1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS1PDHM3/84A.
| 80CNQ040ASL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 40A Surface Mount D-61-8-SL | 80CNQ040ASL.pdf | |
| AZ23C4V7-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 4.7V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C4V7-E3-08.pdf | |
| 2SB1260T100P | TRANS PNP 80V 1A SOT-89 | 2SB1260T100P.pdf | |
| BC308ATFR | TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 | BC308ATFR.pdf | |
| 8N3SV75LC-0014CDI | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0014CDI.pdf | |
| LFEC6E-4TN144I | IC FPGA 97 I/O 144TQFP | LFEC6E-4TN144I.pdf | |
| C8051F966-B-GM | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 76-DQFN (6x6) | C8051F966-B-GM.pdf | |
| PIC16C558-20I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C558-20I/P.pdf | |
| PIC16C774-I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C774-I/PT.pdf | |
| LM3S1165-IBZ50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1165-IBZ50-A2.pdf | |
| FIN1031MTCX | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | FIN1031MTCX.pdf | |
| PCA9698DGG,518 | I/O Expander 40 I²C 1MHz 56-TSSOP | PCA9698DGG,518.pdf | |
| TLV2772AQPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2772AQPW.pdf | |
| LM359MX | General Purpose Amplifier 2 Circuit 14-SOICN | LM359MX.pdf | |
| TLV3492AIDCNR | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail SOT-23-8 | TLV3492AIDCNR.pdf |