| Manufacturer Part Number: | AS1PM-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A DO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS1PM-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS1PM-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10.4pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS1PM-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS1PM-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS1PM-M3/85A is new and unused, you can buy AS1PM-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS1PM-M3/85A.
| GSXD080A004S1-D3 | Diode Array 2 Independent Schottky 45V 80A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXD080A004S1-D3.pdf | |
| SZMMSZ5242BT3G | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ5242BT3G.pdf | |
| MRF587 | RF Transistor NPN 17V 200mA 5.5GHz Stud Mount 244A-01, STYLE 1 | MRF587.pdf | |
| IRFZ46NL | MOSFET N-CH 55V 53A TO-262 | IRFZ46NL.pdf | |
| MC10LVEP11DR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC10LVEP11DR2.pdf | |
| X9241AYVIT2 | Digital Potentiometer 2k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | X9241AYVIT2.pdf | |
| M2GL150TS-1FCVG484 | IC FPGA 248 I/O 484VFBGA | M2GL150TS-1FCVG484.pdf | |
| XC5VLX110-1FFG1760CES | IC FPGA 800 I/O 1760FBGA | XC5VLX110-1FFG1760CES.pdf | |
| S9S12G96F0VLH | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S12G96F0VLH.pdf | |
| MB90F352SPFM-GS-120E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPFM-GS-120E1.pdf | |
| MPC564MZP56R2 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 56MHz 512KB (512K x 8) FLASH 388-PBGA (27x27) | MPC564MZP56R2.pdf | |
| ISL84051IAZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-QSOP | ISL84051IAZ.pdf | |
| DS90LV049TMTX | 2/2 Transceiver Full LVDS | DS90LV049TMTX.pdf | |
| 70V9279L7PRF | IC SRAM 512KBIT 7.5NS 128TQFP | 70V9279L7PRF.pdf | |
| 70T651S10BFGI | IC SRAM 9MBIT 10NS 208CABGA | 70T651S10BFGI.pdf |