| Manufacturer Part Number: | AS3PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 2.1A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PG-M3/86A is new and unused, you can buy AS3PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PG-M3/86A.
| SD101AW-HE3-18 | DIODE SCHOTTKY 400MW 60V SOD123 | SD101AW-HE3-18.pdf | |
| SDH5KS | Diode Standard 5000V (5kV) 2.5A Through Hole | SDH5KS.pdf | |
| BZX84-B4V3,235 | Zener Diode 4.3V 250mW ±2% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-B4V3,235.pdf | |
| IRFR9310TRPBF | MOSFET P-CH 400V 1.8A DPAK | IRFR9310TRPBF.pdf | |
| 8N3SV75BC-0009CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0009CDI.pdf | |
| MAX1188ACUP+T | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1188ACUP+T.pdf | |
| XCV600E-6BG432C | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV600E-6BG432C.pdf | |
| LFSC3GA25E-6FFA1020C | IC FPGA 476 I/O 1020BGA | LFSC3GA25E-6FFA1020C.pdf | |
| PIC16F723A-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16F723A-I/MV.pdf | |
| R5F110NFALA#U0 | RL78 RL78/L1C Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 96KB (96K x 8) FLASH 85-VLGA (7x7) | R5F110NFALA#U0.pdf | |
| MB90352ESPMC-GS-199E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90352ESPMC-GS-199E1.pdf | |
| AD8222BCPZ-RL | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 16-LFCSP-VQ (4x4) | AD8222BCPZ-RL.pdf | |
| DS1245Y-120IND | IC NVSRAM 1MBIT 120NS 32EDIP | DS1245Y-120IND.pdf | |
| IRS2580DSTRPBF | PFC IC Critical Conduction (CRM) 8-SOIC | IRS2580DSTRPBF.pdf | |
| REF3133AIDBZTG4 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | REF3133AIDBZTG4.pdf |