| Manufacturer Part Number: | AS3PM-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 2.1A TO277 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PM-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PM-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PM-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PM-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PM-M3/86A is new and unused, you can buy AS3PM-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PM-M3/86A.
| SC3BJ05F | BRIDGE RECT 1.5A 50V | SC3BJ05F.pdf | |
| MBRT30040R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky, Reverse Polarity 40V 300A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT30040R.pdf | |
| IXFV26N60PS | MOSFET N-CH 600V 26A PLUS220-SMD | IXFV26N60PS.pdf | |
| MCF52234CVM60J | Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-MAPBGA (12x12) | MCF52234CVM60J.pdf | |
| MPC8544CVTANGA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8544CVTANGA.pdf | |
| DG9424EDQ-T1-GE3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 3 Ohm 16-TSSOP | DG9424EDQ-T1-GE3.pdf | |
| TCA9538DBR | I/O Expander 8 I²C 400kHz 16-SSOP | TCA9538DBR.pdf | |
| EL5220TIYZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | EL5220TIYZ-T13.pdf | |
| CY7C1518KV18-250BZI | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1518KV18-250BZI.pdf | |
| EL5000AERZ-T13 | IC DRIVER TFT-LCD HV 16TSSOP | EL5000AERZ-T13.pdf | |
| MAX16815ASA+ | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 100mA 8-SOIC Exposed Pad | MAX16815ASA+.pdf | |
| LTC3631EDD-5#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 5V 1 Output 100mA 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3631EDD-5#PBF.pdf | |
| LM3671TL-1.2/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA 5-WFBGA, DSBGA | LM3671TL-1.2/NOPB.pdf | |
| MIC5245-2.5YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 | MIC5245-2.5YM5-TR.pdf | |
| LD1117AS18TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A SOT-223 | LD1117AS18TR.pdf |