| Manufacturer Part Number: | AS4PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS4PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS4PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 962mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS4PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS4PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS4PGHM3/87A is new and unused, you can buy AS4PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS4PGHM3/87A.
| W08G | RECTIFIER BRIDGE 1.5A 800V WOG | W08G.pdf | |
| BYG10G-E3/TR | DIODE AVALANCHE 400V 1.5A | BYG10G-E3/TR.pdf | |
| 8N4SV75KC-0101CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0101CDI.pdf | |
| AD1674BRZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD1674BRZ.pdf | |
| XC95108-10PQ160C | IC CPLD 108MC 10NS 160QFP | XC95108-10PQ160C.pdf | |
| M1AFS600-2FGG256 | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | M1AFS600-2FGG256.pdf | |
| MCF5475VR200 | Coldfire V4E MCF547x Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 388-PBGA (27x27) | MCF5475VR200.pdf | |
| R5F2L368MDFP#30 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L368MDFP#30.pdf | |
| DG212DJ+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 175 Ohm 16-PDIP | DG212DJ+.pdf | |
| EL8203ISZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8203ISZ-T7.pdf | |
| LMP2016MA/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMP2016MA/NOPB.pdf | |
| FXLA104UMX | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 140Mbps 16-UMLP (1.8x2.6) | FXLA104UMX.pdf | |
| MC33262P | PFC IC Critical Conduction (CRM) 8-PDIP | MC33262P.pdf | |
| TPS2061DGN | IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-MSOP | TPS2061DGN.pdf | |
| MAX6343SUT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6343SUT+T.pdf |