| Manufacturer Part Number: | AS4PK-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 2.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS4PK-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS4PK-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 962mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS4PK-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS4PK-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS4PK-M3/87A is new and unused, you can buy AS4PK-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS4PK-M3/87A.
| SBR20150CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Through Hole TO-220-3 | SBR20150CT.pdf | |
| VS-VSKD71/06 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 40A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | VS-VSKD71/06.pdf | |
| BAW 56 E6433 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAW 56 E6433.pdf | |
| 1N5377E3/TR8 | Zener Diode 91V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5377E3/TR8.pdf | |
| C390N | SCR 800V 700A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C390N.pdf | |
| TK10E60W,S1VX | MOSFET N CH 600V 9.7A TO-220 | TK10E60W,S1VX.pdf | |
| APT60M60JLL | MOSFET N-CH 600V 70A SOT-227 | APT60M60JLL.pdf | |
| Z87L1016ASGR2961 | IC DSP AUDIO ENCOD/DECOD 44LQFP | Z87L1016ASGR2961.pdf | |
| SY100EL15ZC | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SY100EL15ZC.pdf | |
| LTC6991IDCB#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 29.1µHz ~ 977Hz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6991IDCB#TRPBF.pdf | |
| MCP4431T-502E/ST | Digital Potentiometer 5k Ohm 4 Circuit 129 Taps I²C Interface 20-TSSOP | MCP4431T-502E/ST.pdf | |
| X66AK2H06AAWA2 | IC DSP ARM SOC BGA | X66AK2H06AAWA2.pdf | |
| NJM2268M# | IC VIDEO AMP DUAL W/DRIVER 8-DMP | NJM2268M#.pdf | |
| 74LVC162244APAG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVC162244APAG.pdf | |
| SN74LV14APWR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74LV14APWR.pdf |