| Manufacturer Part Number: | AS4PKHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS4PKHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS4PKHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 962mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS4PKHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS4PKHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS4PKHM3/86A is new and unused, you can buy AS4PKHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS4PKHM3/86A.
| SB007-03Q-TL-E | DIODE SCHOTTKY 30V 70MA 3MCP | SB007-03Q-TL-E.pdf | |
| AU1PMHM3/84A | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA | AU1PMHM3/84A.pdf | |
| SPD30N03S2L07GBTMA1 | MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 | SPD30N03S2L07GBTMA1.pdf | |
| 8N3SV75EC-0152CDI8 | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0152CDI8.pdf | |
| PIC18F2515-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2515-I/SO.pdf | |
| ADUC7026BSTZ62I-RL | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 80-LQFP (12x12) | ADUC7026BSTZ62I-RL.pdf | |
| SN74AHC595N | IC 8BIT SHFT REG TRI-ST 16-DIP | SN74AHC595N.pdf | |
| TPS61182RTERG4 | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 25mA 16-WQFN (3x3) | TPS61182RTERG4.pdf | |
| BD2247G-GTR | IC HIGH SIDE SWITCH 1CH 5-SSOP | BD2247G-GTR.pdf | |
| VND830MSP13TR | IC DRVR HISIDE 2CH POWERSO10 | VND830MSP13TR.pdf | |
| LM2748MTCX/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | LM2748MTCX/NOPB.pdf |