| Manufacturer Part Number: | AS4PMHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS4PMHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS4PMHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 962mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS4PMHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS4PMHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS4PMHM3/86A is new and unused, you can buy AS4PMHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS4PMHM3/86A.
| SMAJ4732AE3/TR13 | Zener Diode 4.7V 2W ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4732AE3/TR13.pdf | |
| FDMS3600AS | MOSFET 2N-CH 25V 15A/30A 8-PQFN | FDMS3600AS.pdf | |
| 8N4DV85FC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0001CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0001CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0001CDI.pdf | |
| MCP3426A7-E/MS | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 8-MSOP | MCP3426A7-E/MS.pdf | |
| PIC16F54T-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) FLASH 18-SOIC | PIC16F54T-I/SO.pdf | |
| MB90497GPFM-GS-264E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-GS-264E1.pdf | |
| ISL32435EIUZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL32435EIUZ-T.pdf | |
| LM386N-3/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-PDIP | LM386N-3/NOPB.pdf | |
| MAX4430ESA+T | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX4430ESA+T.pdf | |
| M74HC4024B1R | IC COUNTER 7STAGE BINARY 14-DIP | M74HC4024B1R.pdf | |
| SN74LVTH374DWG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74LVTH374DWG4.pdf | |
| MC74HCT20ADR2G | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | MC74HCT20ADR2G.pdf | |
| L293DNE | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel 16-PDIP | L293DNE.pdf | |
| LTC3859AEFE#PBF | Buck, Buck-Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 38-TSSOP-EP | LTC3859AEFE#PBF.pdf |