| Manufacturer Part Number: | AU02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 800MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 800mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 800mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of AU02V is new and unused, you can buy AU02V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU02V.
| V80100PW-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 40A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | V80100PW-M3/4W.pdf | |
| GP10K-4006EHE3/54 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | GP10K-4006EHE3/54.pdf | |
| CY25702FLXCT | Oscillator, Crystal IC 10MHz ~ 166MHz 4-CLCC | CY25702FLXCT.pdf | |
| M2GL090T-FG484I | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL090T-FG484I.pdf | |
| STM8L151K3U3 | STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH | STM8L151K3U3.pdf | |
| SPC5746CK1MMJ6R | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 3MB (3M x 8) FLASH 256-MAPPBGA (17x17) | SPC5746CK1MMJ6R.pdf | |
| PEF 3394 HL V2.2 | Telecom IC Analog Voice Access PG-LBGA-176 | PEF 3394 HL V2.2.pdf | |
| TLC2201IDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2201IDR.pdf | |
| MC100E136FNR2 | IC COUNTER U/D 6BIT UNIV 28-PLCC | MC100E136FNR2.pdf | |
| 72V245L10PF | IC FIFO SYNC 4KX18 10NS 64QFP | 72V245L10PF.pdf | |
| LMR62421XMFX/NOPB | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 2.1A (Switch) SC-74A, SOT-753 | LMR62421XMFX/NOPB.pdf | |
| TPS54900PWG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 7.5V 4 Output 100mA 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | TPS54900PWG4.pdf | |
| NCV7805BD2T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A D2PAK | NCV7805BD2T.pdf |