| Manufacturer Part Number: | AU1PG-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PG-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PG-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PG-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PG-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PG-M3/85A is new and unused, you can buy AU1PG-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PG-M3/85A.
| S5G-E3/57T | DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB | S5G-E3/57T.pdf | |
| RBR3MM40BTR | DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDU | RBR3MM40BTR.pdf | |
| 1PMT5938B/TR13 | Zener Diode 36V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5938B/TR13.pdf | |
| FDS4072N7 | MOSFET N-CH 40V 12.4A 8-SOIC | FDS4072N7.pdf | |
| XRD9825ACD-F | 3 Channel AFE 16 Bit 200mW 20-SOIC | XRD9825ACD-F.pdf | |
| AD7853LARZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7853LARZ.pdf | |
| X9420WV14T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9420WV14T1.pdf | |
| MSP430F67451IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 128-LQFP (20x14) | MSP430F67451IPEUR.pdf | |
| SE5532NG | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | SE5532NG.pdf | |
| SY10EP31VZG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | SY10EP31VZG.pdf | |
| LM4040DEM3-2.5 | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040DEM3-2.5.pdf |