| Manufacturer Part Number: | AU1PJ-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PJ-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PJ-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PJ-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PJ-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PJ-M3/85A is new and unused, you can buy AU1PJ-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PJ-M3/85A.
| RS1GHE3_A/I | DIODE FAST REC 400V 1A DO214AC | RS1GHE3_A/I.pdf | |
| MMBZ5266B-HE3-18 | Zener Diode 68V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5266B-HE3-18.pdf | |
| SMAZ5924B-E3/61 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5924B-E3/61.pdf | |
| 1N6005A | Zener Diode 16V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N6005A.pdf | |
| PS22053 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 10A PCB Module | PS22053.pdf | |
| BC817-40-7-F | TRANS NPN 45V 0.8A SOT23-3 | BC817-40-7-F.pdf | |
| SBC846BWT1G | TRANS NPN 65V 0.1A SC-70 | SBC846BWT1G.pdf | |
| PL138-48OC | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PL138-48OC.pdf | |
| MCP79520T-I/MS | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP79520T-I/MS.pdf | |
| TLV5604CDG4 | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | TLV5604CDG4.pdf | |
| ORT8850L-1BM680I | IC FPGA 278 I/O 680FBGA | ORT8850L-1BM680I.pdf | |
| A42MX24-2TQ176I | IC FPGA 150 I/O 176TQFP | A42MX24-2TQ176I.pdf | |
| Z8F0131HJ020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0131HJ020SG.pdf | |
| SPC560B54L5C6E0X | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC560B54L5C6E0X.pdf | |
| LAN8720AI-CP | 4/4 Transceiver Full RMII 24-QFN-EP (4x4) | LAN8720AI-CP.pdf |