| Manufacturer Part Number: | AU1PJHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PJHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PJHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PJHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PJHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PJHM3/84A is new and unused, you can buy AU1PJHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PJHM3/84A.
| 2N6073BG | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO225AA | 2N6073BG.pdf | |
| CZT3904 TR | TRANS NPN 40V 0.2A SMT | CZT3904 TR.pdf | |
| 8N3Q001KG-0152CDI8 | Clock Oscillator IC 328.125MHz, 322.265625MHz, 125MHz, 265.625MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0152CDI8.pdf | |
| C8051F125-GQ | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F125-GQ.pdf | |
| MSP430G2253IRHB32R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5) | MSP430G2253IRHB32R.pdf | |
| PIC16C66-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C66-04I/SO.pdf | |
| R5F52104BDFM#30 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F52104BDFM#30.pdf | |
| MB90020PMT-GS-349 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-349.pdf | |
| MPC852TCVR100A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) | MPC852TCVR100A.pdf | |
| MAX312LCSE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-SO | MAX312LCSE+.pdf | |
| MAX4583CSE+T | 3 Circuit IC Switch 2:1 80 Ohm 16-SO | MAX4583CSE+T.pdf | |
| LTC6090IFE-5#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 16-TSSOP-EP | LTC6090IFE-5#PBF.pdf | |
| TDA10026HN/C1,557 | IC DEMODULATOR SGL 64-HVQFN | TDA10026HN/C1,557.pdf | |
| SN74ALVTH16601GR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP | SN74ALVTH16601GR.pdf | |
| SST25VF080B-50-4I-QAF | IC FLASH SER 8MB 50MHZ SPI 8TDFN | SST25VF080B-50-4I-QAF.pdf |