| Manufacturer Part Number: | AU1PK-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PK-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PK-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.85V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 7.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PK-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PK-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PK-M3/84A is new and unused, you can buy AU1PK-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PK-M3/84A.
| TLZ2V4A-GS08 | Zener Diode 2.4V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ2V4A-GS08.pdf | |
| JANTX1N4107C-1 | Zener Diode 13V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4107C-1.pdf | |
| DPBT8105-7 | TRANS PNP 60V 1A SOT23-3 | DPBT8105-7.pdf | |
| MRFE6VP5300NR1 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 27dB 300W TO-270 WB-4 | MRFE6VP5300NR1.pdf | |
| SI7658ADP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 60A PPAK SO-8 | SI7658ADP-T1-GE3.pdf | |
| RJK2006DPE-00#J3 | MOSFET N-CH 200V 40A LDPAK | RJK2006DPE-00#J3.pdf | |
| 8N4SV76KC-0147CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0147CDI.pdf | |
| MAX502ACWG | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC W | MAX502ACWG.pdf | |
| PIC16F1768-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F1768-E/SO.pdf | |
| COP8SGR728M8/NOPB | COP8 COP8™ 8SG Microcontroller IC 8-Bit 15MHz 32KB (32K x 8) OTP 28-SOIC | COP8SGR728M8/NOPB.pdf | |
| MB89636RPF-G-1237-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89636RPF-G-1237-BND.pdf | |
| CY7C65630-56LTXI | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 56-QFN (8x8) Sawn | CY7C65630-56LTXI.pdf | |
| SN65HVD78D | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD78D.pdf | |
| AD8228BRMZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8228BRMZ.pdf | |
| OPA313DBVT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA313DBVT.pdf |