| Manufacturer Part Number: | AU1PK-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU1PK-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU1PK-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.85V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 7.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU1PK-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU1PK-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU1PK-M3/85A is new and unused, you can buy AU1PK-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU1PK-M3/85A.
| SI3495DV-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 5.3A 6-TSOP | SI3495DV-T1-E3.pdf | |
| SIE836DF-T1-GE3 | MOSFET N-CH 200V 18.3A POLARPAK | SIE836DF-T1-GE3.pdf | |
| IRF3709ZSPBF | MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK | IRF3709ZSPBF.pdf | |
| DS1013M-20 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 20ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1013M-20.pdf | |
| LDC1000EPWRQ1 | Inductance-to-Digital Converter 24 bit 5M SPI 16-TSSOP | LDC1000EPWRQ1.pdf | |
| EP20K100EQC208-2 | IC FPGA 151 I/O 208QFP | EP20K100EQC208-2.pdf | |
| A42MX16-3PLG84I | IC FPGA 72 I/O 84PLCC | A42MX16-3PLG84I.pdf | |
| XUF212-512-FB236-C20 | XCore XUF Microcontroller IC 32-Bit 12-Core 2000MIPS 2MB (2M x 8) FLASH 236-FBGA (10x10) | XUF212-512-FB236-C20.pdf | |
| MAX4602EAE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SSOP | MAX4602EAE+.pdf | |
| AN7511 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-DIP | AN7511.pdf | |
| SN74BCT2241N | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74BCT2241N.pdf | |
| SN74AC533DBR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74AC533DBR.pdf | |
| IS46LR16320C-6BLA2 | IC DDR 512M 60BGA | IS46LR16320C-6BLA2.pdf | |
| EL7202CS | IC DVR HS DUAL MOSFET 8-SOIC | EL7202CS.pdf | |
| LM2832YSD/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 6-WDFN Exposed Pad | LM2832YSD/NOPB.pdf |