| Manufacturer Part Number: | AU2PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1.6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PD-M3/86A is new and unused, you can buy AU2PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PD-M3/86A.
| DFLS1100Q-7 | DIODE SCHOTTKY 100V POWERDI123 | DFLS1100Q-7.pdf | |
| 1N5384B/TR8 | Zener Diode 160V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5384B/TR8.pdf | |
| BC308ATFR | TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 | BC308ATFR.pdf | |
| KSC2682YSTU | TRANS NPN 180V 0.1A TO-126 | KSC2682YSTU.pdf | |
| 8N4SV76KC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0108CDI8.pdf | |
| A42MX36-PQ240 | IC FPGA 202 I/O 240QFP | A42MX36-PQ240.pdf | |
| PIC16LF1782-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF1782-I/SS.pdf | |
| MB89637PF-GT-1035-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637PF-GT-1035-BND.pdf | |
| MB90F438LSPF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F438LSPF-G.pdf | |
| CYUSB3031-BZXC | IC USB CTLR | CYUSB3031-BZXC.pdf | |
| LMV722MX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV722MX/NOPB.pdf | |
| NJM072M | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-DMP | NJM072M.pdf | |
| SY88983VKG-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88983VKG-TR.pdf | |
| 74LVCH16244ADGGRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVCH16244ADGGRG4.pdf | |
| 74VCX2245BQX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DQFN (2.5x4.5) | 74VCX2245BQX.pdf |