| Manufacturer Part Number: | AU2PD-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1.6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PD-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PD-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PD-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PD-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PD-M3/87A is new and unused, you can buy AU2PD-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PD-M3/87A.
| BAS40-04-TP | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-04-TP.pdf | |
| AZ23B22-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 22V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B22-E3-08.pdf | |
| MMSZ5252B-HE3-18 | Zener Diode 24V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5252B-HE3-18.pdf | |
| DTC115TET1G | TRANS PREBIAS NPN 0.2W SC75 | DTC115TET1G.pdf | |
| M4A3-64/64-7VNC | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | M4A3-64/64-7VNC.pdf | |
| XC4VSX55-11FFG1148I | IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA | XC4VSX55-11FFG1148I.pdf | |
| M1AFS600-1PQ208I | IC FPGA 95 I/O 208QFP | M1AFS600-1PQ208I.pdf | |
| XOMAPL137AZKBT3 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 300MHz 256-BGA | XOMAPL137AZKBT3.pdf | |
| THS3202DGNRG4 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS3202DGNRG4.pdf | |
| AS7C34096A-12TCN | IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP | AS7C34096A-12TCN.pdf | |
| LTC2905CTS8#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel TSOT-23-8 | LTC2905CTS8#TRPBF.pdf | |
| TC54VN2802EZB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | TC54VN2802EZB.pdf | |
| X60003CIG3-50T1 | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | X60003CIG3-50T1.pdf | |
| LT3015IMSE-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A 12-MSOP-EP | LT3015IMSE-5#PBF.pdf |