| Manufacturer Part Number: | AU2PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1.6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PG-M3/86A is new and unused, you can buy AU2PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PG-M3/86A.
| TZQ5242B-GS18 | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5242B-GS18.pdf | |
| IRFP150PBF | MOSFET N-CH 100V 41A TO-247AC | IRFP150PBF.pdf | |
| ADC081S051CIMFX | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADC081S051CIMFX.pdf | |
| XC5VTX150T-1FFG1759C | IC FPGA 680 I/O 1759FCBGA | XC5VTX150T-1FFG1759C.pdf | |
| 5CGXFC5C6U19A7N | IC FPGA 224 I/O 484UBGA | 5CGXFC5C6U19A7N.pdf | |
| M30833FJGP#U3 | M32C/80 M16C™ M32C/80/83 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30833FJGP#U3.pdf | |
| XC2331D20F66LRAAKXUMA1 | C166SV2 XC23xxD Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz 160KB (160K x 8) FLASH PG-LQFP-64-6 | XC2331D20F66LRAAKXUMA1.pdf | |
| SN74AHC125QPWRG4Q1 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | SN74AHC125QPWRG4Q1.pdf | |
| SN74CBTLV3857PWR | Bus Switch 10 x 1:1 24-TSSOP | SN74CBTLV3857PWR.pdf | |
| 74ACT139SJX | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOP | 74ACT139SJX.pdf | |
| CY7C1512KV18-250BZXC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1512KV18-250BZXC.pdf | |
| 24FC128T-I/ST | IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TSSOP | 24FC128T-I/ST.pdf | |
| N25Q008A11ESC40G | IC FLASH 1MX8 SLC SOP | N25Q008A11ESC40G.pdf | |
| LC5202S | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) PWM Dimming 400mA 8-SOP | LC5202S.pdf |