| Manufacturer Part Number: | AU2PG-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1.6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PG-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PG-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PG-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PG-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PG-M3/87A is new and unused, you can buy AU2PG-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PG-M3/87A.
| TLZ24-GS08 | Zener Diode 24V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ24-GS08.pdf | |
| JANTXV1N3031B-1 | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3031B-1.pdf | |
| IRF9630STRLPBF | MOSFET P-CH 200V 6.5A D2PAK | IRF9630STRLPBF.pdf | |
| DAC1627D1G25HN-C18 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 72-VFQFPN (10x10) | DAC1627D1G25HN-C18.pdf | |
| R5F1026AASP#V0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F1026AASP#V0.pdf | |
| MPC860SRCVR50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860SRCVR50D4.pdf | |
| TS3USB221RSER | IC USB SWITCH DUAL 1X2 10UQFN | TS3USB221RSER.pdf | |
| 5962-8754903VDA | NAND Gate IC 4 Channel 14-CFP | 5962-8754903VDA.pdf | |
| XC6122F618ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122F618ER-G.pdf | |
| LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| TPS62260DDCRG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | TPS62260DDCRG4.pdf | |
| TLV71736PDQNT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA 4-X2SON (1x1) | TLV71736PDQNT.pdf |