| Manufacturer Part Number: | AU2PGHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PGHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PGHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PGHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PGHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PGHM3/86A is new and unused, you can buy AU2PGHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PGHM3/86A.
| NXP3875GR | TRANS NPN 50V 0.15A TO-236AB | NXP3875GR.pdf | |
| ICS9LRS3187AKLF | PC Clock IC 32-VFQFN Exposed Pad | ICS9LRS3187AKLF.pdf | |
| 8N4QV01FG-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz, 35.328MHz, 70.656MHz, 35.328MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0116CDI8.pdf | |
| AD7783BRUZ-REEL7 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7783BRUZ-REEL7.pdf | |
| MAX11048ECB+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 6 SAR 64-TQFP-EP (10x10) | MAX11048ECB+.pdf | |
| 5SGSMD5H3F35I3L | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGSMD5H3F35I3L.pdf | |
| LP8727TME-B/NOPB | MP3 Players, Portable Media Players Interface 25-DSBGA (2x2) | LP8727TME-B/NOPB.pdf | |
| MC10EL58DTR2G | Multiplexer 1 x 2:1 8-TSSOP | MC10EL58DTR2G.pdf | |
| SY100ELT25ZI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | SY100ELT25ZI-TR.pdf | |
| 7134SA35J | IC SRAM 32KBIT 35NS 52PLCC | 7134SA35J.pdf | |
| MAX8671XETL+ | IC PMIC W/CHARGER 40-TQFN | MAX8671XETL+.pdf | |
| DS1707EUA | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-uMAX | DS1707EUA.pdf | |
| LM4040C41IDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040C41IDBZTG4.pdf | |
| REG103GA-2.5G4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-223-6 | REG103GA-2.5G4.pdf |