| Manufacturer Part Number: | AU2PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PGHM3/87A is new and unused, you can buy AU2PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PGHM3/87A.
| NSR0240HT1G | DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD323 | NSR0240HT1G.pdf | |
| SZ-10NN27VL | Zener Diode 27V 6W Surface Mount SZ-10 | SZ-10NN27VL.pdf | |
| 1PMT5944CE3/TR7 | Zener Diode 62V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5944CE3/TR7.pdf | |
| BC847BW-7-F | TRANS NPN 45V 0.1A SC70-3 | BC847BW-7-F.pdf | |
| PSMN034-100BS,118 | MOSFET N-CH 100V 32A D2PAK | PSMN034-100BS,118.pdf | |
| 1338-18DCGI | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 1338-18DCGI.pdf | |
| CYG2100 | Telecom IC Data Access Arrangement (DAA) 18-DIP | CYG2100.pdf | |
| MT46H64M32LFCX-5 AT:B TR | IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA | MT46H64M32LFCX-5 AT:B TR.pdf | |
| MIC2077-2BM-TR | IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC | MIC2077-2BM-TR.pdf | |
| LTC4278IDKD#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 32-DFN (7x4) | LTC4278IDKD#PBF.pdf | |
| LTC2935IDC-4#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-DFN (2x2) | LTC2935IDC-4#TRMPBF.pdf | |
| XC6108C20BGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C20BGR-G.pdf | |
| MAX6241AEPA+ | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.02% 15mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX6241AEPA+.pdf | |
| ISL9000AIRKKZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRKKZ.pdf |