| Manufacturer Part Number: | AU2PJ-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1.6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PJ-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PJ-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PJ-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PJ-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PJ-M3/86A is new and unused, you can buy AU2PJ-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PJ-M3/86A.
| 3EZ4.7DE3/TR8 | Zener Diode 4.7V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ4.7DE3/TR8.pdf | |
| FQU4N20TU | MOSFET N-CH 200V 3A IPAK | FQU4N20TU.pdf | |
| DS1100M-250+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 250ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1100M-250+.pdf | |
| LTC1419CSW#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | LTC1419CSW#PBF.pdf | |
| MAX1228BEEP+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 6, 12 Input 1 SAR 20-QSOP | MAX1228BEEP+.pdf | |
| M4A3-64/32-7JNC | IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC | M4A3-64/32-7JNC.pdf | |
| MK64FN1M0VDC12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK64FN1M0VDC12.pdf | |
| LPC11U37HFBD64/4QL | ARM® Cortex®-M0 LPC11Uxx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LPC11U37HFBD64/4QL.pdf | |
| M2S025-1FCSG325I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 25K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 325-BGA (11x11) | M2S025-1FCSG325I.pdf | |
| KSZ8842-PMBL | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY PCI Interface | KSZ8842-PMBL.pdf | |
| LTC6820IMS#PBF | Isolated Communications Interface Interface 16-MSOP | LTC6820IMS#PBF.pdf | |
| MAX9744ETH+T | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 44-TQFN-EP (7x7) | MAX9744ETH+T.pdf | |
| OPA2336UA/2K5 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2336UA/2K5.pdf | |
| OPA548T-1G3 | Power Amplifier 1 Circuit TO-220-7 | OPA548T-1G3.pdf | |
| SN74HC00DBR | NAND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74HC00DBR.pdf |