| Manufacturer Part Number: | AU2PK-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.3A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PK-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PK-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 29pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PK-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PK-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PK-M3/86A is new and unused, you can buy AU2PK-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PK-M3/86A.
| NZX11C,133 | Zener Diode 11V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX11C,133.pdf | |
| T3035H-6I | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | T3035H-6I.pdf | |
| BC856AW-G | TRANS PNP 65V 100A SOT23 | BC856AW-G.pdf | |
| BUK7614-55A,118 | MOSFET N-CH 55V 73A D2PAK | BUK7614-55A,118.pdf | |
| LTC1863IGN#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-SSOP | LTC1863IGN#TRPBF.pdf | |
| THS1041IPW | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | THS1041IPW.pdf | |
| PIC24F08KM202-I/SS | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24F08KM202-I/SS.pdf | |
| R5F21236JFP | R8C R8C/2x/23 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F21236JFP.pdf | |
| DP83848JSQ/NOPB | 1/1 Transceiver Ethernet 40-WQFN (6x6) | DP83848JSQ/NOPB.pdf | |
| AD548JRZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD548JRZ.pdf | |
| PAM2306AYPKB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 3.3V 2 Output 1A 12-WFDFN Exposed Pad | PAM2306AYPKB.pdf |